Ankieta dotycząca opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Szczyrk na lata 2023-2030
Szanowni Mieszkańcy Gminy Szczyrk!
Szanowni Państwo, trwają prace nad nową Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Szczyrk. Strategia będzie dokumentem wyznaczającym kierunki rozwoju naszego Miasta na kolejne lata w zakresie rozwiązywania problemów społecznych.
W związku z tym prosimy o wypełnienie poniższej anonimowej ankiety. Celem badania jest poznanie Państwa opinii na temat warunków życia w naszym Mieście oraz opinii dotyczących najważniejszych problemów społecznych, określenie potrzeb i wyznaczenie kierunków działań samorządu w sferze społecznej. Wyniki tego badania ankietowego posłużą do opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Szczyrk do 2030 roku.
Wypełnioną ankietę można przesłać na adres e – mail Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczyrku projekt@mops.szczyrk.pl lub wydrukować, wypełnić i złożyć w siedzibie Ośrodka ul. Beskidzka 4, Budynek Urzędu Miejskiej w Szczyrku, pokój nr 36.
Wypełnione ankiety prosimy składać do dnia 19 maja 2023 r.
Z góry serdecznie dziękujemy za udział w naszym badaniu.
Projekt "POŻYCZKA NA START"
WAŻNE - PONOWNE SKŁADANIE WNIOSKÓW – FUNDUSZ ALIMENTACYJNY I ŚWIADCZENIA RODZINNE NA OKRES 2021/2022
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczyrku informuje, że wnioski w sprawie ponownego ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych na okres 2021/2022 (trwający od 1 październik 2021/ 1 listopad 2021 do 30 wrzesień 2022/ 31 październik 2022) są przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2021.
Złożenie wniosku o ww. świadczenia jeszcze we wrześniu 2021 gwarantuje ciągłość realizacji świadczeń !!!
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW – FUNDUSZ ALIMENTACYJNY
- Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od 1 lipca danego roku.
- W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami:
> do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń za miesiąc październik następuje do dnia 31 października;
> od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada tego roku;
> od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia tego roku;
> od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 stycznianastępnego roku;
> od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW – ŚWIADCZENIA RODZINNE
- Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy są przyjmowane od 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od 1 lipca danego roku.
- W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami:
> do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada;
> od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia;
> od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego w 2021 roku z zakresu: działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. ,,Aystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2021
WAŻNE - PONOWNE SKŁADANIE WNIOSKÓW O 500+ NA OKRES 2021/2022
Nabór wniosków do programu ,,Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej" Edycja 2021.
Ruszył nabór do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021 dla samorządów
Samorządy (gminy, powiaty) mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021. Celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia.
Program zakłada wsparcie finansowe do 100 % kosztów dla gmin/powiatów w zakresie świadczenia usługi asystenta, która będzie dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, mieszkającej na terenie danej gminy/powiatu. Program przewiduje również możliwość finansowania:
- zakupu środków ochrony osobistej,
- zakupu biletów komunikacji publicznej/prywatnej jednorazowych lub miesięcznych oraz koszt dojazdu własnym/innym środkiem transportu np. taksówką asystentów w związku z wyjazdami, które dotyczą realizacji usług wymienionych w treści programu,
- zakupu biletów wstępu na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe lub społeczne itp. dla asystenta towarzyszącego uczestnikowi programu,
- pokrycia kosztu ubezpieczeń OC lub NNW asystentów związanych ze świadczeniem usługi asystenta.
Wnioski w ramach programu gmina/powiat składa do właściwego wojewody w terminie do 8 stycznia 2021 r. Po otrzymaniu od wojewody listy rekomendowanych wniosków (wojewodowie mają na to czas do 29 stycznia 2021 r.), minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego weryfikuje ją i zatwierdza – w terminie do 12 lutego 2021 r. Program będzie realizowany od 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne).
Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70 % uczestników Programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
Asystent pomoże:
- w wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/ rozrywkowe/społeczne/sportowe),
- w zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji,
- w załatwianiu spraw urzędowych,
- w nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
- w korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),
- w wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do/z placówki oświatowej).
Usługę asystenta przyznaje się na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnej” – edycja 2021. Uczestnik Programu nie płaci za usługi asystenta.
Gmina Szczyrk złożyła wniosek na środki finansowe z Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021 w ramach Funduszu Solidarnościowego. Po otrzymaniu środków rozpocznie realizację Programu.